defaultContent
defaultContent
Geri

ORTA KULAK İLTİHABI

ORTA KULAK İLTİHABIOrta kulak iltihabı veya diğer adıyla akut otitis media; kulak zarının hemen arkasında bulunan orta kulak boşluğunun bir bakteri veya virüs etkeni ile enfekte olmasıdır. Enfeksiyon süresince ortaya çıkan iltihaplanma ve bununla ilişkili sıvı birikimi dolayısıyla orta kulak iltihabı sıklıkla kulak ağrısıyla seyreder. Orta kulak iltihabı tedavi edilmediğinde, uzun süre devam eden sıvı birikimi ve iltihaplanma sonucunda kişide duyma kaybına neden olabilmektedir. Enfeksiyon genellikle; soğuk algınlığı, grip, alerji gibi burun kanallarının, boğazın ve östaki borularının şişmesiyle seyreden hastalıklar sonucunda ortaya çıkar. Orta kulak iltihabına neden olabilecek risk faktörleri vardır. Kreş ve bakım evi ortamı tüm üst solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığını artırmaktadır. Ayrıca ,Bebeklerin beslenme şekli (biberon ile beslenen bebekler -özellikle yatarken-daha sık orta kulak iltihabına yakalanmaktadır. Orta kulak iltihabı genellikle sonbahar ve kış gibi soğuk algınlığının ve gribin sık görüldüğü mevsimlerde ortaya çıkar. Tütün ürünlerinin dumanının bulunduğu veya yüksek hava kirliliği olan ortamlarda bulunmak da orta kulak iltihabı riskini arttırmaktadır.


Başlangıçta kulak ağrısı, ateş, kulakta dolgunluk hissi ortaya çıkar. İltihabın ilerlemesi ile kulak ağrısı artar, ateş yükselir. Kulak zarında delinme olursa, ortaya çıkan akıntı ile birlikte ağrıda azalma meydana gelir. Hastalık bu aşamadan sonra gerileyebilir veya bazı faktörlere bağlı olarak ilerleyip komplikasyonlara yol açabilir.Tedavi, orta kulaktaki iltihabın doğal yolla temizlenmesini sağlamaya yöneliktir. Burun ve östaki borusunun açılmasını sağlayan ilaçlar verilir. Burun açıcı spreyler, antibiyotikler, ağrı kesiciler, burun içi ve orta kulaktaki ödemi çözücü ilaçlar hastalığın iyileşmesine yardımcı olur. Ağrının şiddetli olduğu dönemde kulak zarının cerrahi olarak çizilmesi, kulak zarı deliklerini önler.

Başlangıçta kulak ağrısı, ateş, kulakta dolgunluk hissi ortaya çıkar. İltihabın ilerlemesi ile kulak ağrısı artar, ateş yükselir. Kulak zarında delinme olursa, ortaya çıkan akıntı ile birlikte ağrıda azalma meydana gelir. Seröz otit dediğimiz durumda ise hastanın sadece işitme azlığı şikayeti vardır. Ağrı ve ateş gibi enfeksiyon bulguları gelişmez.

Ani başlangıçlı orta kulak enfeksiyonlarında medical tedavi uygulanır. Kulak zarı yırtığı ile birlikte olan kronik enfeksiyonda ameliyat gereklidir. Seröz otitlerde ise ventilasyon tüp tatbiki önerilir.

Hastalık ihmal edilmediği sürece tedavide başarı oranı yüksektir.