defaultContent
defaultContent
Geri

HORLAMA

HORLAMA


Horlama, nefes alma sırasında havanın dar bir alandan geçerken, çevresindeki yumuşak dokuların titreşimiyle ortaya çıkan sestir. Darlık arttıkça doğal olarak horlama da şiddetlenecektir. Kilo verme, uyku saatlerinden önce alkollü içki almama, akşamları hafif yemekleri tercih etme, yüksek yastıkla yatma, burun bantları yapıştırma gibi basit önlemler genellikle çok faydalı olmaktadır. Bu yöntemlerin etkili olamadığı şiddetli horlama durumlarında ise başka tedavi seçeneklerinden yararlanılır. Bunlardan biri, dili bastırma (geriye gitmesini engelleme) ve çeneyi öne doğru iterek ağız içi boşluğunu genişletme yoluyla etkisini gösteren ağız içi alet uygulamasıdır. Bu aletler, konuyla ilgili diş hekimleri tarafından her hastanın ağzına uygun ölçüler alınarak yapılır. Horlayan kişi, diş protezine benzer bu aleti takarak yatar ve uyur. Tüm bu önlemlerin yetersiz kaldığı hastalarda horlama cerrahisi uygulanır.

“Apne” de ise horlamadan farklı olarak nefes durması vardır. Nefes durmaları gece boyunca sık olarak (bazen yüzlerce kez) tekrarlar, her biri ortalama 20-40 saniye sürelidir, şiddetli olgularda bu süre iki dakikadan fazla olabilir! Nefes durmaları sırasında kandaki oksijen miktarı önemli ölçüde azalır, dolayısıyla kalp, beyin ve diğer organlara yeterli oksijen ulaşamaz.

Bu kişilerde;

-Sabah şiddetli ağız kuruluğu ile uyanma

-Sabah baş ağrıları

-Eskiye oranla daha sinirli ve daha tahammülsüz olma

-Anksiyete

-Konsantrasyonu sürdürmede güçlük

-Çocuklarda okul baş ağrısının düşmesi

-Unutkanlık

-Eskiden olmadığı halde gece bir veya daha fazla kez tuvalete kalkma

-Yine eskiye oranla belirginleşen ve iklim şartlarıyla açıklanamayan gece terlemeleri

-Cinsel istekte azalma, (erkekte) iktidarsızlık.

Belirtileri vardır. Uyku apnesi ciddi bir durumdur ve mutlak tedavi edilmesi gerekir.


Bursa da bulunan kliniğimiz de hastalığınıza yardımcı olmak için bekliyoruz.

Horlama için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Horlama, nefes alma sırasında havanın dar bir alandan geçerken, çevresindeki yumuşak dokuların titreşimiyle ortaya çıkan sestir. Darlık arttıkça doğal olarak horlama da şiddetlenecektir. Solunum yolunda darlık yapan tüm nedenler(burun kemiği eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti varlığı, aşırı büyük bademcikler, yumuşak damak veya dil kökü fazlalığı yada sarkması, tümör varlığı vs) horlamaya neden olabilir.

Evet tedavi edilebilir. Solunum yolunda daralmaya neden olan anatomik neden ortadan kaldırıldığında horlama şikayetinde de rahatlama olur.

Horlama, etrafınızdaki kişileri rahatsız eden sosyal bir problemdir. Uyku apnesi dediğimiz durum ise; uyku esnasında 10 saniyeyi geçen nefes durmasıdır ve hastanın hayati tehlikesi vardır.