defaultContent
defaultContent
Geri

EĞRİ BURUN ESTETİĞİ

EĞRİ BURUN ESTETİĞİ


Halk arasında burun eğriliği veya kemik eğriliği denilen, tıpta “Septum Deviasyonu” olarak adlandırılan durum burun tıkanıklığının yaygın bilinen nedenlerindendir. Kemik-kıkırdak eğrilikleri, burun içerisinde bulundukları yere ve eğriliğin boyutuna göre farklı şiddetlerde tıkanıklık yapabilirler. Burun tıkanıklıklarının tedavisinde “burun eğriliği ameliyatı”, diğer adıyla “septoplasti ameliyatı” gerekebilir.

Burun tıkanıklıklarının diğer bir nedeni de burun etleri büyümesi, tıbbi adıyla “konka hipertrofisi”dir. Burun tıkanıklığının sonradan ortaya çıktığı ve giderek arttığı hastalarda sorun genellikle konka hipertrofisidir. Burun kıkırdak-kemik gelişimini 18 yaşında tamamlanır. Bu yaştan sonra “eğriliğin artması” diye bir durum olağan koşullarda söz konusu değildir. Yani ergenlikten sonra ortaya çıkan burun tıkanıklığı başka bir nedene bağlı olmalıdır.

Konka şişmeleri, hava kirliliği olan bölgelerde yaşayanlarda, sigara kullananlarda, alerjik nezlesi olanlarda, sinüzit hastalarında ve burun damlası bağımlılarında sıklıkla görülür. Son dönmelerde artış gösteren bu durumun nedenleri arasına, ofis ortamında çalışanların maruz kaldığı sağlıksız klima koşulları da eklenmiştir. Konka şişmeleri, bazen tek başlarına burun tıkanıklığı yapacak kadar büyüyebilir, bazen de burun eğrilikleri ile beraber görülebilirler. Özellikle burun eğrilikleri ile beraber burun tıkanıklığının görüldüğü durumlarda, septoplasti ameliyatı ile birlikte konkalara çeşitli müdahaleler yapılır.
Bursa da bulunan kliniğimiz de hastalığınıza yardımcı olmak için bekliyoruz.

Eğri Burun ve Burun Eti Büyümesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Burun gelişimini 17-18 yaşlarında tamamladığı için genellikle bu 18 yaşına gelmiş olması beklenir. Ancak burun tıkanıklığı başka hastalıkları tetikliyor ise (kalp rahatsızlığı vs) 18 yaşından önce ameliyat yapılabilir.

Hayır şart değildir. Hatta klasik anlamda burun tamponunu artık son derece nadir durumlarda kullanmaktayız.

Hastalarımıza ameliyatın genel anestezi ile yapılmasından dolayı bir gece hastanede kalmalarını öneriyoruz. Ertesi gün normal hayatlarına dönebilmektedirler.

Aspirin gibi kanı sulandıran ilaçları en az 1 hafta önce kesmelisiniz. Ayrıca yeşil çay gibi bitki çayları kanamayı artırabilmektedir. Ameliyat sonrasında ise hastalara aşırı fiziksel aktivitelerden kaçınması söylenir. Bunlara uyulduğu sürece kanama nadiren karşılaşılan bir problemdir.